Blog > Komentarze do wpisu
Żale Krytyki z powodu krytyki

Niniejszy wpis jest autoplagiatem z dyskusji na FB. Niniejszym przepraszam się. Wybaczam. Dziękuję, to się więcej nie powtórzy.

 

Wojciech Orliński miał rację. Od razu wrzucę taką tezę, żeby KryPol wiedzieli, czyją stronę trzymam. Ma rację, gdy krytykuje zarówno ogłoszenie opublikowane przez Krytykę na Gumtree; ma rację, gdy krytykuje respons Jasia Kapeli na FB i pod wpisami na blogach, i wydaje mi się, że KP nadal nie rozumie ococho. Wyłuszczę:

1. Krytyka Polityczna broni się, że umowy tymczasowe proponowane studentom obejmują ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, urlopy i tomiki wierszy Kapeli. To cieszy, ale proponuję przyciąć powyższe zdanie do rozmiaru nagłówka. Powstaje „KryPol broni się, że umowy tymczasowe proponowane studentom...”. Taki właśnie poszedł sygnał w świat – lewicowy think-tank proponuje umowy tymczasowe. Do urlopów, a z pewnością do gratisów duchowych mało kto dobrnie.

KryPol w tak głupi sposób straciła na wiarygodności, szczególnie jej działalność związana z prawami pracowniczymi. Mogą sobie wydawać, publikować, ja mogę czytać i kupować, ale nie potrafię już tego zrobić bez złośliwego uśmiechu. I to tylko dzięki mojej życzliwości dla celów statutowych KryPol (nie realizacji i realizatorów). Prawica, goszcząca razem z Sierakowskim np. u red. Chlasty, Sierakowskiego po prostu zje! Zabiją go śmiechem, a Sierakowski będzie zmuszony, o czym pisał Orliński, albo stanąć w jednej linii z Thatcher (Nie ma alternatywy!), albo uderzyć się w pierś. To drugie byłoby uczciwe, ale spóźnione i średnio w ogóle wierzę w taką możliwość.

2. Kapela w dyskusji na FB tak się pogrążył, a ze sobą całe bronione przezeń stowarzyszenie, że po podważeniu, o czym pisałem punkt wyżej, wiarygodności stow. jako lewicowego, pogrążył Krytykę jako „think”-tank. Tłumaczenie się koniecznością rynkową, obrona idei, ale nie kosztem knajpy. Bo u innych jest gorzej, a w Agorze to w ogóle makabra i Orliński nie ma prawa z tego tytułu zabierać głosu.

Po pierwsze, gdy zajrzeć do statutu stow. im. S. Brzozowskiego, to nie sposób znaleźć w CELACH prowadzenia knajpy. Swoją drogą są tam bardzo szlachetne cele, co przyda się później.

Po drugie, Agora jest spółką akcyjną i tym samym można powiedzieć, że jej celem „statutowym” jest napychanie kabzy akcjonariuszom. Może mi się nie podobać polityka kadrowa korpo, ale nic mi do niej – nie jestem akcjonariuszem. Dlatego argument jest niecelny i ponownie pokazuje, że zarząd stow., stosując argumentację na poziomie „u was też biją Murzynów” prezentuje miałkość intelektualną, znowu podważając wiarygodność Krytyki.

Po trzecie, argument o konieczności kompromisu pomiędzy ideową i praktyczną stroną działalności Nowego Wspaniałego Światu i Krytyki Politycznej znowu jest z dupy, chyba nawet bardziej niż powyższe. Można wywnioskować następująco – gdyby sytuacja była idealna, to byśmy działali idealnie. Pytam zatem, po co wtedy byłaby potrzebna KryPol?

3. Według mnie NWŚ jest w ogóle niepotrzebny. W Warszawie naprawdę nie brakuje miejsc, które lepiej by się nadawały do prowadzenia działalności statutowej, albo taniej. Stowarzyszenie w ogóle nie potrzebuje kelnerów do, cyt.:

par. 8 ust. 1 „działalności na rzecz kultury...”

par. 8 ust. 2 „działalności naukowej...”

par. 8 ust. 3 „upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka [...],w tym w szczególności przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu [...]położenia ekonomicznego...”

par. 8 ust. 4 „pomocy społecznej...”

par. 8 ust. 5 „działalności na rzecz integracji europejskiej...”

I gdzie tutaj jest piwo?

Może warto byłoby się wynieść z pałacu na skrzyżowaniu Nowego Światu i Świętokrzyskiej? Wszak knajpa nie jest wartością samą w sobie i prowadzenie jej w warunkach rynkowych, kosztem wiarygodności stowarzyszenia, powinno zainteresować komisję rewizyjną. Proponuję cokolwiek: Squat, stare kino lub teatr, galerię, księgarnię - cokolwiek bardziej związanego z kulturą.

Na razie śmieją się z Was wszyscy. Gratulacje.

 

piątek, 09 września 2011, dzikowy

Polecane wpisy

Komentarze
fronesis
2011/09/11 13:29:21
Dzięki za za linkowanie, niestety Krytyka zarówno w sprawie umów śmieciowych jak i w sprawie Gazy zupełnie traci na wiarygodności jako jakakolwiek lewica. Rozwój dyskusji o umowach śmieciowych mnie niestety ominął z powodu wyjazdu.